Article View

2019-2020 Academic Excellence Recognition

 

2019-2020 Academic Excellence Awards


Mathematics

Excellence in Math I

Vernon Williford

Jackson Lewis

Erica Torres Sanchez

Brayner Velasquez-Perez

Ashton Bobo

Excellence in Math I Honors

Belinda Morales-Ramirez

Excellence in Math II

Rosio Perez-Simon

Ivan Cabrera

Megan Price

Excellence in Math II Honors

Maria Olague-Rodriguez

Allison Taylor

Ciclaliz Morales-Perez

Mason Macanas

Excellence in Math III

Jeffery Lopez-Perez

Yoly Perez- Hernandez - Senior

Estephany Sanchez

Excellence in Math III Honors

Jordan Surguy

Excellence in Pre-Calculus Honors

Nicholas Jones

Anna Evans

Excellence in Advanced Functions & Modeling

Allana Mazur

Jonah Daniels - Senior

Karina Velazquez - Senior

Excellence in Discrete Math Honors

Nathaniel Daniels - Senior

Excellence in Probability & Statistics Honors

Lucas Barfield

Excellence in AP Statistics

Joselyn Lugo-Cruz


Social Studies

Excellence in World History

Gavin Thompson

Yulisa Torres-Castaneda

Sergio Sanchez Garcia

Excellence in World History Honors

Ciclaliz Morales-Perez

Excellence in Civics & Economics

Jomar Anderson

Linda Ponce

Excellence in Civics & Economics Honors

Nicholas Jones

Garrett Dennington

Excellence in American History I

Erin Ochoa-Avila 

Onaldine Oriol

Excellence in American History I Honors

Victoria Perry

Nathan Martinez

Excellence in American History II

Gracie Hinnant - Senior

Nathaniel Daniels - Senior

Excellence in American History II Honors

Zachariah Moore 

Marshall Outlaw

Excellence in Psychology Honors

Ariadna Soria-Huerta


Science

Excellence in Earth/Environmental Science

Hannah Bryson

Audrey Williams

Rachel Zepeda

Excellence in Earth/Environmental Science Honors

Ciclaliz Morales-Perez

Allison Taylor

Excellence in Physical Science

Carl Malpass

Kaitlyn Sanchez

Excellence in Biology 

Jett-Payne Zimmerman        

Bonesa Velasquez

Takayla Melvin

Karla Avila-Castaneda

Excellence in Biology Honors

Lucas Barfield

Mintzy Valenzuela-Aguilar

Excellence in Chemistry

Linda Ponce

Excellence in Chemistry Honors

Nicholas Jones

Anna Evans

Yerika Lopez-Garcia

Excellence in Physics Honors

Carlos Morales


English

Excellence in English I

Maria Olague-Rodriguez

Jonathan Bobo 

Excellence in English I Honors

Mason Macanas

Robert Doscher 

Excellence in Intro to English II and Research

Thomas Doss

Macaria Garcia

Wyatt Williams

Excellence in English II

Vernon Williford

Paige Varney

Shannon Miller

Kayla Shaw

Jillian Faust

Excellence in English II  Honors

Destiny Wilson

Riley Hill

Excellence in English III

Nyx Ayala

Kimberly Cox 

Martin Garay-Puga

Excellence in English III Honors

Lucas Barfield 

Marshall Outlaw

Excellence in English IV

Citlaly Rodriguez-Cruz - Senior        

Erykah Mosley - Senior

Kelli Mitchell - Senior

Excellence in English IV Honors

Joseph O'Hara - Senior


Journalism

Excellence in Journalism I

Nathan Martinez

Excellence in Journalism II

Edgar Victoriano-Apolonio

Excellence in Journalism III

Kierra Faison - Senior

Excellence in Journalism IV

Samantha Holland


English as a Second Language

Excellence in English as a Second Language

Luz Velazquez Velazquez

Yeison Juarez Castellanos


World Language

Excellence in Spanish Heritage II

Yoly Perez-Hernandez - Senior

Excellence in Spanish I

Rodney Rouse

Caleb Gleason - Senior

Excellence in Spanish II

Marshall Outlaw

Takya Ingram - Senior


Arts Education

Excellence in Chorus

Sean Buck - Senior

Excellence in Vocal Ensemble

Antonio Hernandez-Lara

Excellence in Marching Band

Devin Lee - Senior

Excellence in Concert Band

Erin Zimmerman - Senior


Excellence in Visual Art I

Shannon Miller

Yerika Lopez-Garcia

Excellence in Visual Art II

Anna Evans

Paige Varney

Excellence in Visual Art III

Diana Ortiz

Ja'nya Lewis - Senior

Excellence in Visual Art IV

Allana Mazur

Jennifer Mitchell

Kierra Faison - Senior


Career and Technical Education

Excellence in Career Management

Mason Macanas

Tia Ingram

Kalyn Adams

Excellence in Personal Finance

Joseph Blizzard

Jillian Faust

Excellence in Principles of Business and Finance

Lucas Barfield

Excellence in Business Law

Kayla Shaw

Ariana Sanchez

Excellence in Microsoft Word and PowerPoint

Jonathan Bobo

Excellence in Microsoft Excel

Eboni Brown - Senior

Excellence in Multimedia andWeb Page Design

Lucas Barfield


Excellence in Health Team Relations

Susan Santos-Diaz

Excellence in Biomedical Technology I

Nicholas Jones

Excellence in Health Science I

Joselyn Lugo-Cruz

Excellence in Health Science II

Noelia Ortiz - Senior


Excellence in Food and Nutrition I

Kylie Nolan

Excellence in Food and Nutrition II

Ta'Mya Sutton

Excellence in Interior Design I

Anahi Matute

Courtney Creel

Excellence in Principles of Family & Human Services

Mijae Barnes

Excellence in Parenting and Child Development

Nyx Ayala

Excellence in Apparel & Textile Production I

Izabellah Bush-Flores

Klarissa Watson

Sophia Wallace - Senior

Excellence in Apparel & Textile Production II

Tatiyanna Grizzle


Excellence in Agriscience Applications

Jomar Anderson

Excellence in Agricultural Production I

Jackson Lewis

Excellence in Agricultural Production II

Marshall Outlaw

Excellence in Agricultural Mechanics I

Vernon Williford

Excellence in Agricultural Mechanics II

Joshua Caldwell

Excellence in Agricultural Mechanics II - Small Engines

Joshua Caldwell

Excellence in Horticulture 1

Yulisa Torres-Castaneda

Excellence in Horticulture 2

Kasey Bushrod - Senior


Special Interest

Excellence in Library Studies/Educational Technologies

Joselyn Lugo-Cruz


Physical Education

Excellence in Health/PE

Dustin Wise

Ciclaliz Morales-Perez

Excellence in Physical Fitness

Anahi Matute

Leslie Reyes-Melendez

Excellence in Weightlifting

Douglas Davidson

Mairani Cervantes








← BACK
Print This Article
© 2020. Wayne County Public Schools. All Rights Reserved.
View text-based website