PRINT ARTICLE

Print    Close This Window
Awards and Recognitions 2020-2021
9 – 11th Grade Underclassmen Awards
 
AGRICULTURE – 
-Excellence in Ag Mechanics 1       Alexis Sanitzo-Alvarado
-Excellence in Ag Mechanics 2       Nicole Martinez-Avila
-Excellence in Horticulture 1          Jonathan Simpson
-Excellence in Horticulture 2          Raeanna Fox
 
ART – 
-Excellence in Visual Arts Proficient        Anna Evans
-Excellence in Visual Arts Proficient        Yerika Lopez Garcia
 
BAND/CHORUS – 
-Excellence in Choir                        Antonio Hernandez-Lara
-Excellence in Concert Band          Katelyn Harrison
-Excellence in Concert Band          Juan Carlos Ramirez
 
BUSINESS – 
-Excellence in Career Management         Linna Kornegay
-Excellence in Microsoft Excel                 Derli Diaz-Soto
-Excellence in Financial Planning            Jared Sanchez-Cecena

ENGLISH – 
-Excellence in English 1                    Mary Grayce Outlaw
-Excellence in English II                    Mason Macanas
-Excellence in English III                   Anna Evans, Nicholas Jones
 
ENGLISH AS SECOND LANGUAGE – 
-Excellence in ESL Beginner           Eneyda Solis-Gomez
 
FAMILY & CONSUMER SCIENCE  - 
-Excellence in Child Development                Ciclaliz Morales-Perez
-Excellence in Foods & Nutrition 1                Valeria Lemus-Carmona
-Excellence in Family & Human Services      Valeria Lemus-Carmona
-Excellence in Interior Design                        Mary Grayce Outlaw
 
HEALTH SCIENCES – 
-Outstanding Performance Foundations of Health Sciences      Linna Kornegay
-Outstanding Performance in Health Science 1                          Nicholas Jones
-Outstanding Performance in Health Science 1                          Susan Santos-Diaz
 
JOURNALISM – 
-Excellence in Journalism 1                                Paige Varney
-Excellence in Journalism 2                                Yasmi Vasquez-Morales
-Excellence in Photography                                Edgar Victoriano-Apolonio
 
MATH – 
-Excellence in Foundations Math 1                             Madison Plummer
-Excellence in Math 1                                                  Shevis Singleton
-Excellence in Math 2                                                  Emily Williams
-Excellence in Math 3                                                  Jahayra Perez-Velasquez
-Excellence in Pre-Calculus                                         Ciclaliz Morales-Perez
-Excellence in Advanced Placement Calculus             Nicholas Jones
 
PHYSICAL EDUCATION – 
-Excellence in Health & PE                       Cailyn Shivar
-Excellence in Physical Fitness                 Megan Price
-Excellence in Physical Fitness 1              Elliaser Velasquez-Sanchez
-Excellence in Weightlifting                        Edgar Victoriano-Apolonio
-Excellence in Weightlifting                        Robert Wiggins
 
SCIENCE – 
-Excellence in Earth Science                    Grace Dickerson
-Excellence in Physical Science                Cody Johnson
-Excellences in Biology                              Maria Siquina
-Excellence in Chemistry                            Jahayra Perez-Velasquez
 
SOCIAL STUDIES-
-Excellence in World History              Ryker Stevens
-Excellence in Civics/Economics       Victoria Anguiano-Avila
-Excellence in American History 1      Anna Evans
-Excellence in Psychology                 Maria Siquina

SPANISH – 
-Excellence in Spanish 1                           Robert Strickland
-Excellence in Spanish 2                           Nicholas Jones
-Excellence in Spanish Heritage 1 & 2      Linda Ponce
-Excellence in Spanish Heritage 1 & 2      Bryan Mota-Salas

2020 – 2021 Junior Marshals
Anna Evans – Chief Marshal
Claire Denton – Assistant Chief Marshal
Yerika Lopez-Garcia   - Assistant Chief Marshal
Oswaldo Escudero
Jackson Evans
Olivia Hernandez-Fierros
Riley Hill
Nicholas Jones
Susan Santos-Diaz
Robert Strickland
Evan Sutton
Edgar Victoriano-Apolonio
Bethany Warren
Destiny Wilson

2020 – 2021 Honor Graduates – 
Unweighted GPA 3.25
Mintzy Aguilar-Valenzuela
Amirah Allen
Mark Aviles
Lucas Barfield
Mijae Barnes
Joshua Caldwell
Douglas Davidson
William Ervin
Ariadne Lugo-Cruz
Joselyn Lugo-Cruz
Jacob Macanas
Nathan Martinez
TaKayla Melvin
Jennifer Mitchell
Zachariah Moore
Mariah Mozingo
Sebastian O’Malley
Onaldine Oriol
Marshall Outlaw
Ericka Parra
Victoria Perry
Yoly Perez-Hernandez
Logan Pollock
Alissa Price
Ashley Ramos
Leslie Reyes-Melendez
Alejandro Rivera
Rodney Rouse
Estephany Sanchez
Yadira Simon-Perez
Linsey Smith
Ariadna Soria-Huerta
Anna West
Aniya Williams
Jett-Payne Zimmerman
 
2020-2021 NC Academic Scholars – 
Unweighted GPA of 3.5
Mintzy Aguilar-Valenzuela
Mark Aviles
Ariadne Lugo-Cruz
Joselyn Lugo-Cruz
Zachariah Moore
Victoria Perry
Alissa Price
Leslie Reyes-Melendez
Estephany Sanchez
Linsey Smith
Ariadna Soria-Huerta
Anna West

2020-2021 Latin Honors (based on Weighted GPA)
Cum Laude – 3.75 to 3.99
Jacob Macanas
TaKayla Melvin
Sebastian O’Malley
Ericka Parra
Logan Pollock
Alissa Price
Alejandro Rivera
Estephany Sanchez
Linsey Smith
Ariadna Soria-Huerta
Aniya Williams

Magna Cum Laude – 4.0 to 4.24
Mark Aviles
Marshall Outlaw
Ashley Ramos
Anna West

Summa Cum Laude – 4.25 or higher
Mintzy Aguilar-Valenzuela
Lucas Barfield
Ariadne Lugo-Cruz
Joselyn Lugo-Cruz
Zachariah Moore
Victoria Perry
Leslie Reyes-Melendez